העש

העשהדברת עש עש המזון ועש הבגדים אחריות מלאה לעבודה .

רבים לא מבדילים בין עש לבין פרפר כאן אנו ננסה “לסדר” את אי ההבנה ונלמד כיצד אפשר להיפתר בצורה הקלה והיעילה ביותר מהמטרד הנקרא עש.

העש ?

ישנם כמאה ועשרים אלף מינים של עשים.

רוב מיני העשים הנם יצורים ליליים הנקראים “פרפרי לילה” או “עשילילה” הפעילים אך ורק בשעות הלילה, מכיוון שהעשים וזחליהם רגישים מאוד לאור ולא מתקרבים אליו כלל, אך ישנם גם מינים הפעילים בשעות היום או בשעות הצהריים . משך חייהם של העשים קצר ורובו ככולו מיועד למטרות הזדווגות והטלת ביצים.

לעשים שינם כמה חסרונות:

העשים ידועים בכך כמזיקים לבגדים. הם נכנסים לתוך ארונות הבגדים ומכרסמים אותם העשים אוכל את סיבי הבגד יוצרים חורים בבגדים. העש אוכל את הבגד בשביל ליצור לעצמו נרתיק העשוי מסיבי הבגד אותו הוא אכל דבר המשמש הסוואהלעש [אפשר לעצור דבר זה כאשר שמים גרגירי נפתלין בארון- עשים נמנעים מהריח שהוא מפיץ]. דבר נוסף, לפני שהופך העש למעופף הוא נמצא במצב של זחל. זחלי העש אוכלים יבולים חקלאים ומהווים סכנה ליבולים ולצמחייה.

אך מינים אחרים של עשים הנם דווקא בעלי תועלת לחקלאות ולאדם בכלל, הידוע שבהם הוא טוואי המשי [או כמו שאנו מכנים אותו “תולעת משי”] המפיק את סיבי המשי שממנו אנו יוצרים בדים הוא הצורה השנייה של העש.לעשים חשיבות רבה גם במערכות אקולוגיות. בין השאר, הם משמשים כמאביקים של פרחים שונים.

אם תקפידו: להשתמש במוצרים המיועדים להרחיק עש, אותם ניתן להשיג בכל סופרמרקט הנמצא בקרבת מקום, להימנע מלאחסן בגדים שאינם בשימוש לתקופות ארוכות בארון, לאוורר את הארון בשעות היום על ידי פתיחת הדלתות למשך כמה שעות, לא להחזיר בגדים שנלבשו ולא עברו כביסה לארון, נקו את הארון ושאבו באמצעות שואב אבק בפינות והשתדלו לא ליצור מלאי של בגדים שאינם בשימוש בארון,

ועדיין יש עש בדירה !!!  זה הזמן להתקשר למזרחי הדברות